Türkiye’nin fast food’ta favorisi belli oldu

Türkiye’nin fast food’ta favorisi belli oldu

16 Kasım 2023 13:33
Türkiye’nin fast food’ta favorisi belli oldu
0

BEĞENDİM

Türkiye’nin yemek zevki ile alakalı yapılan araştırmada en çok sipariş verilen yemek listesi açıklandı. 2023 yılı başından bu yana 87 milyon adet sipariş veren kullanıcılar fast food olarak en çok döneri tercih etti. Döneri sırasıyla, burger, pizza, çiğ köfte, kebap, sokak lezzetleri, pide ve lahmacun takip etti.

Türkiye’nin 81 ilinde hizmet veren yemek platformlarından bir tanersi tarafından 16 Kasım “Dünya Fast Food Günü” nedeniyle Türkiye’nin 1 yıllık fast food siparişi sonuçları paylaşıldı. Verilere göre, 2023 yılının başından bugüne kadar 87 milyon adet fast food siparişi verilirken en çok sipariş verilen ay olarak ekim ayı öne çıktı. Platformdan bu yıl en çok sipariş verilen fast food ürünü yüzde 21’lik oran ile döner oldu. Döneri burger, pizza, çiğ köfte, kebap, sokak lezzetleri, pide ve lahmacun takip etti.

Türkiye’nin tercihi fast food’tan yana

Araştırmaya göre Türkiye yüzde 74 oranla fast food tercih ediyor. Verilere göre yüzde 18 oran ile döner birinci sırada yer alırken sıralamada yüzde 13 ile burger, yüzde 10 ile pizza, yüzde 7 ile çiğ köfte, tavuk, kebap ve yüzde 6 oran ile pide & lahmacun, sokak lezzetleri yer alıyor. 

En çok sipariş saat kaçta veriliyor sorusu da cevap buldu

Verilere göre, en yoğun sipariş verilen saatler 17.00-20.00 saatleri olarak ortaya çıktı. En çok sipariş veren iller İstanbul, Ankara ve İzmir olurken; Ankara Çankaya, İstanbul Pendik ve İstanbul Ümraniye en çok sipariş veren ilçeler oldu. İstanbul ilçelerinde ise Kadıköy, Şişli, Beşiktaş, Sarıyer, Esenyurt, Beylikdüzü, Maltepe, Üsküdar ve Bağcılar’ın tercihi burger olurken Beykoz ve Pendik döneri tercih etti.

Platformda fast food ürünleri satan satıcılar, geçen yıla göre yüzde 8,22 oranında artış gösterdi. 

En az 10 karakter gerekli