Öğrenciler Önce Çevre Diyor

Öğrenciler Önce Çevre Diyor

31 Mayıs 2024 17:04
Öğrenciler Önce Çevre Diyor
0

BEĞENDİM

Öğrenciler, düşük not riskine rağmen ‘önce çevre’ diyor

Epson’un gerçekleştirdiği bağımsız araştırmaya göre, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki öğrencilerin üçte ikisi (73%) çevresel endişeler nedeniyle öğrenmelerine yardımcı olabilecek bir kaynağı bir baskı makinesi ile yazdırmamayı tercih ediyor. Öğrencilerin büyük çoğunluğu (92%) basılı öğrenme materyallerinin bilgileri anlamalarına ve daha iyi hatırlamalarına yardımcı olduğunu kabul ediyor.

Epson tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki öğrencilerin üçte ikisi (73%) çevresel endişeler nedeniyle öğrenmelerine yardımcı olabilecek bir kaynağı bir baskı makinesi ile yazdırmamayı tercih ediyor. Yani öğrenciler düşük not alma riskine rağmen ‘önce çevre’ diyor.

Çevre için endişe taşıyorlar

16 yaş ve üstü öğrenciler arasında yapılan 3400 kişilik öğrenci anketi raporuna göre, dünyada son yıllarda yaşanan rekor iklim sıcaklıkları ve bazı Avrupa ülkelerinde gözlemlenen eğitim başarı düzeylerindeki düşüş, iklim endişeleri ile notlar üzerindeki potansiyel etkisi arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Öğrencilerin büyük çoğunluğu (92%) basılı öğrenme materyallerinin bilgileri anlamalarına ve daha iyi hatırlamalarına yardımcı olduğunu kabul ediyor. Ancak öğrencilerin %87’si fazla yazdırmanın israfta bulunmak ve dünyaya zarar vermek olarak algılanabileceğinden endişe duyuyor. Sonuç olarak, öğrencilerin %83’ü mümkün olduğunca çevre dostu olmak istedikleri için ihtiyaç duydukları materyalleri yazdırmak konusunda çelişkili hissediyor. 

Lazer yerine mürekkepli

Liderlerin nasıl yanıt verebileceğini anlamak amacıyla yapılan araştırma ayrıca, öğrencilerin %89’unun eğitim yerlerinin, lazer yazıcılardan daha az enerji tüketen ve daha az atık oluşturan Isısız mürekkep püskürtmeli gibi daha sürdürülebilir baskı çözümlerine sahip olması halinde öğrenmelerinin iyileşeceğini kabul ettiğini gösteriyor.

Epson Avrupa’dan James Osborne, “Anket yapılan her ülkedeki öğrenciler sadece yazdırmanın çevre üzerindeki etkisinden endişe duymakla kalmıyor, bu endişeyi eğitimlerini potansiyel olarak olumsuz etkileyebilecek şekilde harekete geçiyorlar. Bu sadece öğrencileri kısıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda gençleri karşılaşacakları geleceğe hazırlamak konusunda eğitim sektörüne de baskı yapıyor. Eğitim kurumları harekete geçmeli. Öğrencileri gelecekleri ile gezegenin geleceği arasında seçim yapmaya zorlamak adil değil. Isısız mürekkep püskürtmeli yazıcılar, enerji tüketimini ve atığı azaltırken öğrencilerin talep ettiği basılı materyalleri sağlayabilir.”

Epson’un Isısız Teknoloji’ye sahip mürekkep püskürtmeli yazıcılar, baskı işlemi sırasında hiç ısı kullanmadığı için lazer yazıcılardan daha az enerji tüketiyor. Eğitimciler, ısısız mürekkep püskürtmeli yazıcıları öğrencilere sunarak, başarıyı artırırken aynı zamanda enerji kullanımını azaltabilirler.

Araştırma Hakkında:

Araştırma, Epson tarafından inisiyatif alınarak, 28 ülkede, 16 yaş ve üstü, yükseköğrenimde veya daha ileride eğitim gören 3,400 öğrenci arasında, bağımsız bir pazar araştırma ajansı olan Coleman Parkes tarafından çevrim içi olarak gerçekleştirildi ve Temmuz – Kasım 2023 tarihleri arasında yapıldı.

En az 10 karakter gerekli