Küresel akıllı telefon pazarında iki yıl sonra büyüme

Küresel akıllı telefon pazarında iki yıl sonra büyüme

22 Kasım 2023 14:32
Küresel akıllı telefon pazarında iki yıl sonra büyüme
0

BEĞENDİM

Küresel akıllı telefon pazarı Ekim ayında iki yılın ardından büyüme kaydetti. Counterpoint Research tarafından yapılan araştırmada büyüme ivmesinin önümüzdeki çeyreklerde kademeli olarak hızlanacağı yorumu yapıldı.

Counterpoint Research’ün verilerine göre, küresel akıllı telefon pazarı, gelişmekte olan pazarlardaki toparlanmanın da yardımıyla, iki yılı aşkın bir süredir devam eden düşüşün ardından Ekim ayında yeniden büyümeye başladı.

Veriler, küresel aylık akıllı telefon satış hacminin yüzde 5 arttığını ve Ekim ayının Haziran 2021’den bu yana yıllık bazda büyüme kaydedilen ilk ay olduğunu ve 27 ay üst üste negatif yıllık büyüme serisini kırdığını gösterdi. Counterpoint raporunda, küresel akıllı telefon satışlarının son iki yıldır girdi darboğazı, stok birikimi ve değiştirme döngülerinin uzaması gibi çeşitli sorunlardan etkilenerek baskı altında olduğunu belirtti.

Pazar araştırma şirketi, “Ekim ayındaki güçlü büyümenin ardından, pazarın 2023’ün dördüncü çeyreğinde de yıllık bazda büyümesini ve pazarın önümüzdeki çeyreklerde kademeli olarak toparlanma yoluna girmesini bekliyoruz” dedi.

En son Haziran 2021’de görülen ve pandemi kaynaklı ertelenmiş talepten kaynaklanan büyümenin, bu dönemde Orta Doğu ve Afrika’daki sürekli toparlanma, Huawei’nin Çin’deki geri dönüşü ve Hindistan’daki festival sezonunun başlamasıyla gelişmekte olan pazarlar tarafından sürüklendiği belirtildi. Huawei’nin Çin’deki akıllı telefon satışları üçüncü çeyrekte yüzde 37 artarak güçlü bir büyüme gösterdi.

Akıllı telefon doygunluğunun nispeten daha yüksek olduğu gelişmiş pazarların toparlanmasının daha yavaş olduğu belirtilen raporda, Apple’ın (AAPL.O) iPhone 15 serisinin piyasaya sürülmesi büyümenin bir diğer faktörü olarak gösterildi.

En az 10 karakter gerekli