IMF Başkanı Georgieva: “Yapay zekâ geçişini daha kapsayıcı hale getirmeliyiz”
  • The Muhabir
  • Ekonomi
  • IMF Başkanı Georgieva: “Yapay zekâ geçişini daha kapsayıcı hale getirmeliyiz”

IMF Başkanı Georgieva: “Yapay zekâ geçişini daha kapsayıcı hale getirmeliyiz”

15 Ocak 2024 13:18
IMF Başkanı Georgieva: “Yapay zekâ geçişini daha kapsayıcı hale getirmeliyiz”
0

BEĞENDİM

Uluslararası Para Fonu (IMF), yapay zekânın küresel istihdamın yüzde 40’ını etkileyeceği ve bu eğilimin ülkeler arası gelir eşitsizliğini daha da kötüleştirebileceği uyarısında bulundu.

IMF, yapay zekânın küresel istihdama olası etkilerine yönelik “Yapay Zekâ ve İşin Geleceği” başlıklı bir rapor yayımladı. Raporda, yapay zekânın küresel ekonomiyi derinden değiştirmeye hazırlandığı ve bazı yorumcuların bunu yeni bir sanayi devrimine benzettiği belirtildi.

Yapay zekânın, ekonomiler ve toplumlara etkisini öngörmenin kolay olmadığına işaret edilen raporda, özellikle istihdam piyasasında üretkenliği artırmayı vaat eden yapay zekânın bazı işlerde ise insanların yerini alabileceği kaydedildi.

Raporda, yapay zekânın küresel istihdamın yüzde 40’ını etkileyeceği vurgulanırken, çok sayıda gelişen ekonominin daha az sorunlar yaşayabileceği, aynı zamanda yapay zekânın avantajlarından ise daha az faydalanabileceği belirtildi.

Söz konusu durumun, ülkeler arası gelir eşitsizliğini daha da kötüleştirebileceği uyarısına yer verilen raporda, orta seviye çalışanları etkileyen önceki otomasyon dalgalarının aksine, yapay zekânın yarattığı işten çıkarılma risklerinin yüksek ücretli çalışanları da kapsadığı vurgulandı.

Konuya ilişkin ayrıca bir makale kaleme alan IMF Başkanı Kristalina Georgieva da yapay zekânın istihdam piyasasında yaratabileceği tehlikeye işaret ederek, “Çoğu senaryoda yapay zekâ genel eşitsizliği daha da kötüleştirecek. Bu, teknolojinin toplumsal gerilimleri daha da artırmasını önlemek için politika yapıcıların erken davranarak ele alması gereken rahatsız edici bir eğilimdir.” değerlendirmesini yaptı.

Ülkelerin kapsamlı sosyal tedbirler almasının hayati önem taşıdığını vurgulayan Georgieva, “Böylelikle, geçim kaynaklarını koruyarak ve eşitsizliği azaltarak yapay zekâ geçişini daha kapsayıcı hale getirebiliriz.” ifadesini kullandı.

En az 10 karakter gerekli