Favori rotalar yurtiçinde İstanbul, yurtdışında vizesiz ülkeler
  • The Muhabir
  • Gündem
  • Favori rotalar yurtiçinde İstanbul, yurtdışında vizesiz ülkeler

Favori rotalar yurtiçinde İstanbul, yurtdışında vizesiz ülkeler

18 Aralık 2023 17:04
Favori rotalar yurtiçinde İstanbul, yurtdışında vizesiz ülkeler
0

BEĞENDİM

Türkiye’de seyahat verilerine göre 2023 yılında İstanbul liderliğini korurken yurtdışında en çok vizesiz ülkelere uçak bileti alındı. Rakamlara göre bu yıl en çok İstanbul uçak biletleri satıldı ve yine en çok İstanbul’da otel rezervasyonu yapıldı. En çok yurt dışı uçak bileti alınan rotalarsa sırasıyla vize gerektirmeyen Lefkoşa, Bakü ve Belgrad oldu.

Türkiye’de bir seyahat sitesi, yıl bitmek üzereyken 2023 yılına dair detaylı seyahat verilerini açıkladı. Verilere göre İstanbul en çok seyahat edilen destinasyon olurken en çok seyahat edilen dönemse 1,5 gün izin alarak 9 gün tatil yapmanın mümkün olduğu Kurban Bayramı dönemi oldu.

En çok uçak bileti alınan destinasyon yurt içinde İstanbul, yurt dışında Lefkoşa oldu

Verilere göre en çok uçak bileti alınan destinasyon İstanbul oldu. Yıl boyunca satışı yapılan uçak biletlerinin yüzde 29’u İstanbul’a satıldı. İstanbul’u Ankara ve İzmir takip ediyor. 2023 yılında da vizesiz yerlere ilgi yüksekti. En çok yurt dışı uçak bileti alınan rotalarsa sırasıyla Lefkoşa, Bakü ve Belgrad oldu.

Erkekler daha çok uçuyor

Uçak biletlerine dair diğer veriler 2023 yılında uçakla seyahat eden kişilerin yüzde 59’unun erkek olduğunu gösteriyor. Bu yıl uçak ile seyahat edenlerin çoğu 35-45 yaş aralığındayken yolcuların yüzde 82’si tek yön uçak bileti almayı tercih etti. Yılın en ucuz uçak bileti tek kişilik İzmir- Adana rotası için 145 TL’ye alınırken en pahalı uçak biletiyse 110.000 TL’ye İstanbul – Şangay rotası için satın alındı. Yıl boyunca uçak bileti alan kişilerin yüzde 71’i yalnız seyahat etmeyi tercih etti.

2023 yılında en çok Ankara otobüs biletleri satıldı

Otobüs verileri yıl boyunca en çok Ankara otobüs biletlerinin satıldığını gösteriyor. Verilere göre Ankara’yı İstanbul, İzmir ve Antalya takip ediyor. Otobüs bileti satışlarında yılın en çok tercih edilen rotası İzmir – Esenler oldu. Veriler otobüsle seyahat etmeyi tercih edenlerin yüzde 55’inin erkek olduğunu gösteriyor.

2023 yılında şehir otellerine talep yüksek oldu

Otel satışlarının geçen yıla göre yüzde 120 arttığını gösterirken bu yıl en çok şehir otellerine rezervasyon yapıldığını ortaya koyuyor.  Ekonomik oteller, aile otelleri, SPA otelleri ve balayı otelleri yıl boyunca en çok rezervasyon yapılan diğer otel konseptleri olarak öne çıkıyor. Yüzde 60 oranında 2 kişilik otel rezervasyonlarının yapıldığı 2023 yılında, çocuksuz rezervasyonlarsa tüm rezervasyonların yüzde 91’ini oluşturuyor. En pahalı otel rezervasyonu 4 kişilik ve 15 günlük bir Bodrum tatili için 768.000 TL’ye yapılırken en uygun fiyatlı rezervasyonsa tek kişilik ve tek gecelik bir İstanbul seyahati için 100 TL’ye yapıldı. Yılın en uzun otel rezervasyonu Dubai’de 30 günlük bir seyahat içinken en kalabalık rezervasyonsa 9 kişilikti.

2023 yılında en çok Fiat Egea kiralandı

Araç kiralama verileriyse bu yıl en çok 40 yaş üstü tüketicilerin araç kiraladığını gösteriyor. 40 yaş üstü kullanıcılar tüm araç kiralayanların yüzde 33’ünü oluşturuyor. En uzun kiralanan araç 154 günlüğüne kiralanırken araç kiralama talebiyse çoğunlukla mobil cihazlardan alınıyor. En çok araç kiralanan yerler sırasıyla İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve İstanbul Havalimanı oldu. Yani 2023 yılında da uçakla seyahat eden kişilerin araç kiralama hizmetinden yararlandığını da söylemek mümkün. 2023 yılında en çok tercih edilen araçlarsa düz vites ve benzinli araçlar olurken en genç araç kiralayan kişi 19 yaşındaydı.

En az 10 karakter gerekli