Enflasyonun yükselmesine doğalgaz etkisi

Enflasyonun yükselmesine doğalgaz etkisi

4 Aralık 2023 19:24
Enflasyonun yükselmesine doğalgaz etkisi
0

BEĞENDİM

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Kasım ayına ilişkin verilerine göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 61,98 seviyesine çıktı. Kasım’da doğalgaz faturalarının etkisiyle konut kategorisi yüzde 11,17 artış kaydederek aylık enflasyonu en yüksek grup oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti. Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti. Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu bir önceki aya göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 arttı. Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Doğalgaz faturaları etkisi

TÜİK verilerine göre Kasım’da en yüksek artış doğalgaz, su, elektrik gibi faturaları da içeren konut kategorisinde yaşandı. Buna göre konut kategorisi fiyatlarında aylık artış yüzde 11,17 oldu. Kasım ayında havaların soğumasıyla birlikte Türkiye’nin hane başı doğalgaz tüketiminin bu miktarın üzerine çıkması doğalgaz fiyatlarının da TÜFE hesaplamalarına yeniden dahil olması anlamına geliyor.

Konutu yüzde 9,16 ile alkollü içecekler ve tütün; yüzde 3,43 ile haberleşme izledi. Giyim ve ayakkabı kategorisinde Kasım’da aylık negatif enflasyon görüldü.

Yıllık en yüksek artış lokanta ve otellerde

Endekste kapsanan 143 temel başlıktan (Amaca Göre Bireysel Tüketim Sınıflaması-COICOP 5’li Düzey) 2023 yılı Kasım ayı itibarıyla, 23 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 7 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 113 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %92,86 ile lokanta ve oteller oldu. Bu grubu yüzde 82,13 ile sağlık; yüzde 81,49 ile eğitim izledi.

TCMB faiziyle enflasyon yakınsıyor

Kasım tablosuyla birlikte politika faiziyle yıllık enflasyon arasındaki makasın da daraldığı görüldü. Son verilerin ardından politika faiziyle yıllık enflasyon farkı 22 puana geriledi. Böylelikle iki yılın en düşük farkı izledi.

Üretici enflasyonu da hızlandı

TÜİK verilerine göre Kasım’da yıllık üretici enflasyonu yüzde 42,25 seviyesine çıktı. Aylık üretici enflasyonu ise yüzde 2,81’e yükseldi. Ekim ayında yıllık üretici enflasyonu yüzde 39,39; aylık üretici enflasyonu ise yüzde 1,94 olarak kaydedilmişti.

En az 10 karakter gerekli